historia firmy
kontakt
instalacje elektryczne
ogrzewanie elektryczne
odkurzacze centralne
katalog produktów
cenniki
artykuły prasowe
:: ARTYKUŁY PRASOWE

Rada znajomego, czyli inspiRacje prądem.

O tym, że ten, czy inny system ogrzewania jest najlepszy i najtańszy zapewniają nas dystrybutorzy podczas targów i lakoniczne reklamy w prasie. Podchodzimy do tego z rezerwą. Nie mamy czasu na zgłębianie tajemnic różnych systemów ogrzewania aby wybrać ten jedyny, najlepszy i najtańszy zarazem. Często dokonujemy wyboru na podstawie rozmowy ze znajomym, który zachwala nam swój wybór. To dobra metoda, pod warunkiem, że znajomy eksploatuje już wybrany system dłuższy czas i test "na żywym organizmie" wypada zadawalająco. Pozwólcie więc Państwo, że wcielając się w rolę Waszego znajomego, zarekomendują swój system.
W moim domu w Szczecinie mieszkam już 32 miesiące. Część użytkowa domu zajmuje ok. 160m2. Dom ogrzewany jest elektrycznie poprzez wmontowane w podłogę kable grzejne produkcji krajowej. Łączna moc zainstalowana wynosi ok. 12kW. Podłogi na piętrze wykończone są panelami a na parterze płytkami ceramicznymi. Każde pomieszczenie sterowane jest oddzielnym termoregulatorem. Aby zminimalizować koszty zainstalowano dwutaryfowy licznik energii elektrycznej. System ogrzewania wykorzystywany jest generalnie w godzinach taniej energii tj. od 22:00 do 6:00 i od 13:00 do 15:00.
Te 10 godzin taniej energii wystarczają aby temperatura utrzymywała się na poziomie 19-20°C. W łazienkach system ogrzewania włączony jest całą dobę, aby temperatura utrzymywana była na poziomie 22-24°C.
A teraz Szanowny Inwestorze odpowiadam na pytania, które niewątpliwie chcesz zadać znajomemu.

Dlaczego wybrałeś właśnie ogrzewanie elektryczne?

Zadecydowało kilka podstawowych argumentów:
1. Sprawność tego systemu wynosi prawie 100%, nie płacę więc za straty spowodowane spalaniem paliwa czy przesyłaniem medium grzewczego.
2. Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład temperatury pomiędzy sufitem a podłogą, w przeciwieństwie do systemów tradycyjnych, gdzie maksymalna temperatura występuje przy suficie a od podłogi czuje się nieprzyjemny chłód.
3. Niska temperatura grzejnika (podłogi) powoduje, że nie występują tu tzw. konwekcyjne ruchy powietrza powodujące unoszenie się kurzu, tak charakterystyczne dla konwencjonalnych systemów z gorącymi grzejnikami na ścianie.
4. Prosta regulacja temperatury pozwala na utrzymanie różnych temperatur w różnych porach dnia i nocy. Do wyboru są termoregulatory o różnym stopniu skomplikowania: od najprostszych, zaopatrzonych w pokrętło nastawy temperatury, przez programowalne, do sterowanych pilotem lub nawet uruchamianych przez telefon. Ogrzewaniem elektrycznym można też sterować za pomocą domowego komputera.
5. Nie ponoszę kosztów okresowych przeglądów. System raz uruchomiony nie wymaga "doglądania". Trwałość systemu ocenia się na co najmniej 50 lat. Na 10 lat otrzymuje się pisemną gwarancję.

Dlaczego zdecydowałeś się na ogrzewanie elektryczne, przecież to najdroższy system ogrzewania?

Często słyszę (również z ust elektryków) ten "koronny argument" o niewyobrażalnie wysokich rachunkach za prąd. Napisałem na wstępie, że w swoim domu mieszkam 32 miesiące i za ten okres mogę się "rozliczyć". Średnie rachunki za prąd w tym okresie wynosiły 390 zł; w tym za ogrzewanie 220 zł i 170 zł za pozostałe odbiorniki (światło, kuchenka elektryczna, pralka, zmywarka, ogrzewacz wody). Rocznie ogrzewanie domu o powierzchni 160m2 kosztuje więc ok. 2640 zł. Tu można już zacząć porównania i odniesienia do innych systemów. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że są to koszty eksploatacji na dzień dzisiejszy. Po wejściu do Unii następuje proces uwalniania cen i należy oczekiwać przełamania monopolu energetyki przez wejście innych dostawców energii. A konkurencja to obniżki cen (przykład: Telekomunikacja). Proponowany przeze mnie system ogrzewania prądem będzie więc jeszcze bardziej opłacalny.

Jakie są koszty materiałów i robocizny przy instalacji takiego systemu ogrzewania?

Orientacyjne koszty materiałów i robocizny dla powierzchni 160m2, w wersji podstawowej wynoszą ok. 60zł za 1m2 (dane z kwietnia 2005r). Podana cena uwzględnia już podatek VAT 7%. Z obniżonej stawki podatku VAT można skorzystać wyłącznie kupując materiały wraz z usługą montażu w specjalistycznej firmie. W przeciwnym wypadku do ceny materiałów doliczany jest podatek VAT w wysokości podstawowej tj. 22%.
Poniesione wydatki można obniżyć dzięki możliwości odliczenia kosztów zakupu i montażu systemu ogrzewania od podatku dochodowego. Taka możliwość istnieje jeszcze tylko w tym roku w ramach tzw. ulgi remontowej. W przypadku domu szeregowego lub wolnostojącego kwota odliczeń wynosi 5670 zł a w przypadku mieszkania - 4725 zł. Warunkiem odliczenia jest faktura wystawiona przez płatnika podatku VAT. O szczegółach odliczeń można dowiedzieć się w Urzędzie Skarbowym.
Inny argument, który być może skłoni do podjęcia decyzji o wyborze systemu to preferencyjne kredyty. Elektryczne systemy grzejne, spełniając surowe normy ochrony środowiska, zaliczają się bowiem do grupy produktów, na które Bank Ochrony Środowiska udziela wyjątkowo korzystnych kredytów (1% przy kredycie 12 miesięcznym).

Prąd w podłodze, czy to jest bezpieczne?

Podstawowym warunkiem bezpieczeństwa przy korzystaniu z wszelkich urządzeń elektrycznych jest ich właściwy montaż przez osobę uprawnioną. Pełne bezpieczeństwo w systemie elektrycznego ogrzewania podłogowego zapewnia budowa kabla grzejnego, który na całej długości jest ekranowany. W elektrycznych instalacjach grzewczych stosuje się dodatkowo wyłączniki różnicowoprądowe.

Kiedy w kablu płynie prąd to powstaje pole elektromagnetyczne, czy to jest szkodliwe dla zdrowia?

Dopuszczalna wielkość pola elektromagnetycznego od urządzeń elektrycznych określona jest odpowiednimi przepisami międzynarodowymi. Kable grzejne badane są przez uprawnione instytucje, niezależne od producentów. Wyniki badań wykazują, że przebadane systemy grzewcze można bez obawy stosować w pomieszczeniach, w których długotrwale przebywają ludzie.

Jakie są wady systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Podstawowe wady i ograniczenia to:
1. System ten nie sprawdzi się w budynkach niedostatecznie ocieplonych. Przed instalacją systemu w takich obiektach należy wykonać termomodernizację.
2. Systemu ogrzewania podłogowego nie zaleca się zwolennikom ciężkich, rozległych mebli i grubych dywanów.
3. System nie zalecany jest pod podłogi z grubych desek (w tym wypadku korzystniejsze będzie ogrzewanie sufitowe za pomocą folii grzewczych)
4. Już na etapie instalacji systemu ogrzewania należy przewidzieć miejsca stałej zabudowy (wanny, brodziki, garderoby). W tych miejscach kabli się nie instaluje.

System elektrycznego ogrzewania podłogowego doskonale wpisuje się w coraz modniejszy dzisiaj (przypominam, że żyjemy w XXI wieku) nurt tzw. "budownictwa inteligentnego". Zachęcam do przełamywania od lat istniejących stereotypów, że tylko tradycyjny, centralny system ogrzewania zapewni bezpieczeństwo i niskie koszty eksploatacji. Elektryczne systemy ogrzewania to elegancja i komfort obsługi. To również możliwość indywidualnego sterowania temperaturą każdego pomieszczenia, a więc możliwość oszczędzania energii. Ogrzewanie elektryczne sprawdzone od wielu lat w trudniejszym klimacie krajów skandynawskich zasługuje również na uznanie polskich inwestorów.
Piotr Rydzkowski właściciel firmy "PRODOMOS II" zajmującej się projektowaniem,
sprzedażą i montażem systemów ogrzewani elektrycznego.
Kontakt: 70-895 Szczecin, ul.Lubczyńska 11d. tel. (091) 461-70-00, tel.kom. 602-753-925.
E-mail: biuro@prodomos.pl
www.prodomos.pl © 2007 70-895 Szczecin-Załom | ul. Lubczyńska 11D | tel. +48.91.461 70 00 | kom. +48.602 75 39 25 | e-mail: biuro@prodomos.pl